Kultúra

Akár 10 millió dollárért is elkelhet Vincent van Gogh La Mousmé című rajza

2 perc olvasás
Vincent van Gogh La Mousmé című rajza / Kép: Christie's aukciósház

Árverésre bocsátja március elején a Christie’s aukciósház Vincent van Gogh La Mousmé című rajzát, amely akár 10 millió dollárért is elkelhet az online aukción.

Egy londoni műkereskedő család adja el az 1888-ban készült japán ihletésű rajzot, amely egy provence-i lányt ábrázol. Ez lehet a holland művész aukción elkelt legdrágább rajza, ha a Christie’s szakembereinek becslése beválik – adta hírül a The Art Newspaper honlapja.
Van Gogh nevezte el a lányt mousménak, amely japán nyelven fiatal lányt, vagy asszonyt jelent.

1888 júliusában a franciaországi Arles-ban a holland festő készített egy mousmé festményt, amely ma a washingtoni Nemzeti Művészeti Galéria tulajdonában van. Témája alapjául egy korabeli népszerű regény szolgált, mely egy francia férfi japán lányhoz fűződő szerelmét meséli el, és amely bizonyítékául szolgál a festő rajongásának a janpán kultúra iránt.

“Egy teljes hétbe tellett, képtelen voltam mást csinálni, ismét nem voltam igazán jól” – írta testvérének Theónak.
    “Hogy befejezzem az én mousmémat, minden lelki erőmre szükség volt. A mousmé egy japán lány – ebben az esetben provance-i – 12-14 éves” – tette hozzá.

Vincent van Gogh: La Mousmé / Kép: National Gallery of Art

Vincent van Gogh: La Mousmé / Kép: National Gallery of Art

Néhány nappal később készítette a most aukcióra vitt rajzot, a festmény egyik részlete alapján. A szakemberek szerint ez az egyik legkitűnőbb papírrajza, amelyhez részben nádtollat használt. Csodálatosan megragadta a fiatal nő vonásait, fejére és a háttérre pettyeket szórva, amelyek mintha táncolnának a papíron, életre keltve azt.
Mindez, valamint a kifinomult ábrázolás, a művész festményeire egyébként is jellemző kiegészítő színek használata arra enged következtetni, hogy a festő nagy valószínűséggel szimpatikusnak találta modelljét.

A rajzon lévő lány inkább tűnik keleti típusnak mandulavágású szemei miatt, mint a festményen lévő. Kezében oleander rügyeket tart, melyről Van Gogh a festménnyel kapcsolatos leírásában is külön szót ejt.

Van Gogh készített két kisebb rajzot is a festmény nyomán, az egyik a moszkvai Puskin Múzeumban van. A másik a párizsi Orsay Múzeumban, Paul Gauguin jegyzetfüzetébe ragasztva.

Forrás: MTI/Tutt’Arte

Kapcsolódó cikk: Endre Béla alkotásaiból nyílik gyűjteményes kiállítás




Kapcsolódó bejegyzések
KultúraSzínes

Szépségversenyek akkor és most – 1. rész

5 perc olvasás
A szépségversenyek eredete ugyan régebbi keletű, mint gondolnánk, mondhatni évszázadokkal ezelőtt már léteztek efféle megmérettetések, bár korántsem olyan formában, mint manapság. Az…
DivatKultúraSzínes

Egy pár lenyűgöző fotókat készített fekete gyermekekről

3 perc olvasás
A fényképezés nem csak egy kép létrehozásáról szól – a megfelelő kezekben az inspiráció eszközévé válhat, szemeket nyithat fel és falakat dönthet…
Kultúra

Élőben nézni, átélni és végigizgulni az igazi!

3 perc olvasás
Az élő közvetítések varázsa utánozhatatlan. Ennél már csak a személyes jelenlét az, ami többet adhat. S jelenleg erre minden esély meg is…
Légy tagja az elit klubnak!

Értesülj elsők között a legújabb bejegyzéseinkről!